Lokalizacja
Projekt będzie realizowany na działce nr 2589/98 o powierzchni około 432 m2 będącej własnością Gminy Bieruń. Działka usytuowana jest w części nowobieruńskiej, w dzielnicy Zabrzeg. Działka stanowi obecnie teren zielony, porośnięty trawami; część utwardzoną działki stanowi nawierzchnia bitumiczna (pętla autobusowa) oraz wycinek wyspy zieleni, usytuowanej pomiędzy pętlą autobusową a ciągiem pieszo-rowerowym zlokalizowanym wzdłuż drogi krajowej DK44. Projekt składany w ramach Zielonego Budżetu Miasta Bierunia 2022 dotyczy wyłącznie gminnego obszaru zielonego, usytuowanego pomiędzy pętlą autobusową a obwałowaniem rzeki Wisły.
Lokalizacja projektu wskazana została na mapie, stanowiącej załącznik nr 1 do niniejszego wniosku.
Opis projektu
Projekt dotyczy zagospodarowania zielenią terenu stanowiącego granicę Gminy Bieruń z Gminą Oświęcim, będącego jednocześnie obszarem granicznym powiatu bieruńsko-lędzińskiego z powiatem oświęcimskich oraz województwa śląskiego z województwem małopolskim. Na tym terenie, w trakcie przebudowy wału Wisły, zdemontowano betonowy witacz, na którym zamontowane były herby województwa, powiatu oraz gminy, będące dziełem uznanego bieruńskiego rzeźbiarza, Pana Remigiusza Dulko. Obecnie jest to jedyna miejsce graniczne miejscowości, na którym brakuje reprezentatywnego punktu wskazującego, że wjeżdżamy do miasta, ale i powiatu oraz województwa. Bez wątpienia miejsce to zasługuje, aby oznaczyć je jako punkt graniczny, ale i powinno stanowić piękną wizytówkę naszego miasta czy zachęcać do jego odwiedzenia.
Zagospodarowanie terenu przewiduję budowę trzech górek. Na pierwszej z nich zlokalizowane będą 3 herby widoczne od wjazdu do miasta, dla wjeżdżających drogą krajową nr 44 od strony mostu na rzece Wiśle. Zakłada się wykorzystanie zdemontowanych z nieistniejącego witacza, wykonanych z brązu herbów województwa śląskiego, powiatu bieruńsko-lędzińskiego oraz Gminy Bieruń wraz z napisami: Województwo Śląskie, Powiat Bieruńsko-Lędziński i Bieruń. Zdjęcia zdemontowanych herbów, jak i sprzed demontażu (zamontowanych na już nieistniejącym witaczu) stanowią załącznik nr 2 do niniejszego wniosku. Herby zamontowane będą na przebruku wykonanym z kostki granitowej (jako inspiracja posłużyło tu wzniesienie, wykonane dwa lata temu na Skwerze Powstańców Śląskich, imitujące zejście do podziemi obok budynku tzw. „Hamrowizny”). Kostką granitową wyłożona zostanie jedynie część górki, ta pod zamontowanymi herbami i napisami, tworząc dla nich tło; pozostała część górki obsadzona zostanie zielenią.
Herby i napisy przed montażem wymagają oczyszczenia, a wcześniej zdemontowania z blachy, do której obecnie są przymocowane. Wymiary elementu z blachy, na której zamontowane są herby, to około 2,3 m (długość) i około 1,2m (wysokość); górka musi mieć więc odpowiednią wysokość, aby po zamontowaniu na niej herbów i napisów były one dobrze widoczne dla przejeżdżających.
Górki będą stanowić piękny roślinny akcent. Obsadzone zostaną bylinami wieloletnimi. Gatunki sadzone będą w kępach tak, aby krajobrazowo przenikały przez siebie (zgodnie z inspiracjami, wskazanymi na karcie stanowiącej załącznik nr 5 do wniosku). Jako uzupełnienie nasadzeń i tło dla roślin kwitnących wykorzystane zostaną trawy. Przed górką usytuowaną najbliżej drogi krajowej nr 44 wyznaczony zostanie obszar, obsadzony roślinami spójnymi z roślinnością górek – wyznaczenie takiego obszaru ma na celu wyeksponowanie górki oraz jej lepszą widoczność dla przejeżdżających. Przy opracowywaniu nasadzeń ważna jest kolorystyka roślin - powinna ona stanowić harmonijną całość. Ważnym punktem jest również zastosowanie odpowiedniej gleby wolnej od zanieczyszczeń oraz innych gatunków roślin. W celu przyspieszenia rozwoju roślin nie zaleca się stosowanie geowłókniny, agromat, itp. Konieczna jest jednak systematyczna pielęgnacja oraz ściółkowanie z kory.
Co ważne, obrys górek wykonany zostanie z ekoboardu w celu uniknięcia przenikania się gatunków z łąki kwietnej na górki, gdyż na pozostałym, czynnym biologicznie obszarze działki (300 m2), założona zostanie właśnie łąka kwietna.
Proponowany skład gatunkowy do obsadzenia górek oraz terenu wyznaczonego przed górką z herbami od strony drogi krajowej nr 44:
Byliny:
Rozochodnik wielki Mat