Opis projektu
Projekt stanowi kontynuację zagospodarowania zielenią terenu stanowiącego granicę Gminy Bieruń z Gminą Oświęcim, będącego jednocześnie obszarem granicznym powiatu bieruńsko-lędzińskiego z powiatem oświęcimskich oraz województwa śląskiego z województwem małopolskim. Na tym terenie, w trakcie przebudowy wału Wisły kilka lat temu, zdemontowano betonowy witacz, na którym zamontowane były herby województwa, powiatu oraz gminy. Kilkanaście lat temu, po wyburzeniu istniejącego w tym miejscu podium, zaadoptowano go na pętlę autobusową, niewielki parking oraz wyspę zieleni. Na pętli zlokalizowany jest przystanek autobusowy Bieruń Pętla. Obecnie jest to miejsce graniczne miejscowości, które powinno stanowić piękną wizytówkę naszego miasta czy zachęcać do jego odwiedzenia.
W ramach zadania zrealizowanego w 2022 r., na które przeznaczono środki z Zielonego Budżetu Miasta Bierunia 2022, zagospodarowano częściowo teren działki nr 2589/98 poprzez szereg prac ziemnych oraz w niewielkim stopniu jego ukwiecenie. Usypano i ukształtowano trzy górki, na których ułożono trawę dywanową. Na najwyższej z górek zamontowano 3 herby widoczne od wjazdu do miasta, dla wjeżdżających drogą krajową nr 44 od strony mostu na rzece Wiśle. Wykonane z brązu herby województwa śląskiego, powiatu bieruńsko-lędzińskiego oraz Gminy Bieruń wraz z napisami: Województwo Śląskie, Powiat Bieruńsko-Lędziński i Bieruń, będące dziełem uznanego bieruńskiego rzeźbiarza Pana Remigiusza Dulko, przed montażem gruntownie oczyszczono. Herby umieszczono na przebruku z kostki granitowej i je podświetlono. Obszar w najbliższym sąsiedztwie górek obsadzono trawami i bylinami wieloletnimi.
Górki już dzisiaj stanowią ciekawy, oryginalny i piękny akcent na wjeździe do miasta, ale w wyniku działań zaproponowanych w projekcie teren ten w całości zagospodarowany zostanie zielenią, czego zabrakło podczas przeprowadzonych dotychczas prac.
Na wyspie zieleni (działka nr 97) o powierzchni około 503 m2 w bezpośrednim sąsiedztwie pętli autobusowej przeprowadzono gruntowną renowację istniejącej zieleni: wymodelowano korony i przycięto odrosty 12 drzew, usunięto 9 drzew całkowicie lub częściowo martwych oraz około 40 m2 krzewów i 10 m2 żywopłotu, a także usunięto zieleń inwazyjną z 20 m2 chodnika. Na niewielkim wycinku tego terenu (około 83 m2) dokonano także nasadzeń kwitnących roślin cebulowych.
Na działce nr 2589/98, od strony gospodarstwa prywatnego, posadzono 3 dęby szypułkowe o obwodzie 14 - 16 cm na wysokości 100 cm (mierząc od podstawy pnia), wzmocnione palikowaniem i zabezpieczone przed uszkodzeniem w trakcie koszenia osłonami od podstawy pni. Nasadzono też 10 sztuk tui szmaragdowych, których zadaniem jest stworzyć naturalny ekran, separujący zaniedbany teren gospodarstwa prywatnego od przestrzeni publicznej.
Niniejszy projekt zakłada uzupełnienie prac, których celem jest nadanie ostatecznego kształtu terenowi objętego zadaniem.